Značka a dědictví

Zrození legendy Staré žitné myslivecké

Legenda o vzniku značky vykresluje pány Bramsche a Eckelmanna jako zanícené lovce, již nezřídka pobývali na nedalekém loveckém zámečku hraběte Ledeboura a účastnili se honů. Během jedné takové lovecké výpravy údajně nabídl vrchní myslivec panské družině na zahřátí jakýsi lahodný nápoj vlastní výroby z žitného destilátu, s nímž sklidil tak velký úspěch, že si Eckelmann žádal od myslivce recepturu.

Avšak myslivec byl neoblomný, tedy alespoň do té doby, než mu nabídli, že se stane tváří, která bude daný nápoj hlídat a provázet. Je zřejmé, že tato specialita vyráběná ze žitného destilátu se pálila již o několik staletí dříve než se začala vyrábět ve „velkém“ v nově vybudovaném lihovaru. Ať již tomu bylo jakkoli, továrna byla zapsána 15. března 1848 v Krásném Březně. Nápoj se nejprve jmenoval Alter Korn, neboli Stará žitná, a už od svých počátků měl na lahvích vyobrazeného muže v zeleném klobouku. Samotný obchodní název Stará myslivecká se ustálil až po druhé světové válce. Unikátní a ojedinělá receptura se za celou dobu nezměnila a oprávněně patří k českým klenotům, které se dědí po generace. Její přísady dodnes zůstávají pečlivě utajeny a úplnou recepturu zná několik málo vyvolených. V současné době se vyrábí český originál v legendární Palírně U Zeleného stromu v Prostějově, která je nejstarší palírnou v Evropě. Vilém z Pernštejna udělil roku 1518 právovárečné domu U Zeleného stromu, a tím nastartoval ojedinělou a v Evropě nevídanou pět set let trvající tradici žitných destilátů.

více informací

Vydejte se na cestu Staré žitné myslivecké

Stará žitná myslivecká je zcela unikátním českým produktem s bohatou historií již ze 16 století. V roce 1847 se rozšířila výroba této speciality v nově vybudovaném lihovaru v Krásném Březně a od této doby se díky větší kapacitě výroby rozšířila i za hranice Čech. Ten, kdo ji ochutnal, potvrdí, že si ji zamilujete již při prvních doušcích. Překvapí vás její výjimečně jemná chuť, předčí vaše očekávání, osloví vás velkoryse ušlechtilou ovocnou vůní.

To, co ji odlišuje od všech ostatních alkoholických nápojů, je její dlouhotrvající jemná chuť a ovocné tóny harmonicky skloubené s vanilkou. Ten, kdo mysliveckou ochutnal, tak jí spontánně zařadil do kategorie whisky, vždy se jí říkalo „česká žitná whisky“.Důvodem je skutečnost, že základní suroviny a způsob zrání je stejný jako u whisky. Ušlechtilý žitný destilát, průzračná voda, zrání v dubových sudech, bohatá tradice a v současnosti i fakt, že se vyrábí v nejstarší evropské palírně s 500 set letou tradicí pálení žitných destilátů.

Za touto chutí a vůní stojí skuteční lidé z výroby. Receptura Staré žitné myslivecké je stále pečlivě střeženým tajemstvím, které do detailů znají pouze tři lidé. Jedním z nich je i náš master blender (vrchní palírník) Roman Petruš. Ten každý den kontroluje probíhající proces zrání a kvalitu ojedinělé kombinace pečlivě vybíraných ingrediencí. Ty jsou po staletí smíchávány ve stále stejném poměru a za dodržování stále stejného výrobního postupu. Ačkoli i při výrobě Staré žitné myslivecké se technologie modernizují, jedno však zůstává stejné. Tím je vášeň a láska k tomuto nápoji, která je otiskována do každé kapky, každé její součásti.

Základem Staré žitné myslivecké je pečlivě vyráběný žitný destilát, který v případě Staré myslivecké Reserve zraje v dubových sudech po dobu tří let. Teprve pak je tento ušlechtilý destilát smícháván s výluhy ze sušeného ovoce a směsi exotických ovocných plodů a uložen na další jeden rok do sudů. Celkem zraje reserve čtyři roky v sudech z bílého dubu. Poměr jednotlivých druhů ovoce je přísně střežený stejně tak jako prvotřídní kvalitativní parametry výsledného macerátu, které jsou vždy stejné dle originální receptury. Díky dlouhému zrání v sudech se k vám dostane lahodný nápoj, kdy vůně a chuti jednotlivých složek jsou dokonale harmonicky promíseny a prolnuty.

více informací

Stará žitná myslivecká Česká legenda ze žita

Stará žitná myslivecká je zcela unikátním ryze českým nápojem s bohatou historií již z 16. století. Základ Staré žitné myslivecké tvoří pečlivě vybraný žitný destilát smísený s přírodními výluhy ze sušeného ovoce (švestek, hrušek, meruněk,..). Přesné složení a poměry těchto přísad jsou po staletí pečlivě střeženy a po celou dobu existence je zná pouze několik málo vybraných lidí.

Žitný destilát a přírodní výluh z ovoce je po smíchání ukládán na dobu 1 roku do dubových sudů, kde díky zrání nabývá na vyrovnanosti a harmonii.
Stará žitná myslivecká tak dozrává v nezaměnitelný nápoj s whiskovým charakterem. Jeden rok zrání v dubových sudech se projevuje na rozdíl od čtyřleté RESEVE v ostřejší chuti s mírně štiplavým ovocným závěrem.

Barva: jantarově zlatá
Vůně: svůdná s doteky sadového ovoce
Chuť: lahodná se sametově jemnou ovocností, podtržená ostřejšími, dřevitými tóny typickými zejména pro skotské whisky

Stará myslivecká po celou dobu své existence sbírala ocenění na mnoha mezinárodních výstavách.

více informací

Stará žitná myslivecká RESERVE jedinečná jemná chuť žita

Stará žitná myslivecká reserve je zcela unikátním ryze českým nápojem, jehož historie sahá do začátku 16. století. Základ Staré žitné myslivecké reserve tvoří pečlivě vybraný žitný destilát, který zraje v dubových sudech společně s přírodními výluhy ze sušeného ovoce. Přesné složení a poměry těchto přísad jsou po staletí pečlivě střeženy. Vedle oblíbené Staré žitné myslivecké vyzrála k dokonalosti ušlechtilejší RESERVE. Unikátní výrobní postup dvojího zrání ve vybraných sudech z bílého dubu po dobu čtyř let je to, co odlišuje Reserve od rozšířenější Staré žitné myslivecké.

Reserve zraje celkem 4 roky v dubových sudech. Nejprve ušlechtilý destilát zraje ve vybraných sudech z bílého dubu 3 roky. Posléze je tento destilát smíchán s přírodními výluhy ze sušeného ovoce a znovu uložen do dubových sudů na dobu jednoho roku. Výsledkem je jedinečná jemná chuť whiskového charakteru s hřejivým dozvukem sadového ovoce.

Doslova gentlemanská záležitost.

Barva: kovově měděná
Vůně: nasládlá, zaoblená s lehkým závojem dřeva s rozeznívajícím se zvukem vyzrálosti
Chuť: vrstevnatá, vyzrálá a plná života s jemně se prosazujícími dřevitými tóny a sladce hřejivým dozvukem sadového ovoce
Objevte i vy lahodnost tohoto nápoje, objevte Starou žitnou mysliveckou Reserve.

více informací

Život plný inspirace

Oblibu Staré žitné myslivecké za celou dobu existence její výroby potvrzují nejen statistiky, kdy se ročně vyprodukuje kolem tří milionů lahví, ale i fakt, že mnohokráte zazářila po boku význačných osobností a stala se součástí české kinematografie.

Je nápojem, který po generace spojuje a utužuje přátelství vyzrálých mužů. Je to specialita, která se pije při slavnostních příležitostech, ale také jen tak, když se chceme bavit a užívat si, sdílet čas s přáteli. Nejednomu z nás vyvstanou ve vzpomínkách příjemné chvíle, u kterých byla přítomna stará známá myslivecká. Bez ní se neobejde žádná mužská záležitost.

Nezáleží na tom, zda to bylo, když jsme sjížděli vodu, popíjeli drinky s přáteli na chatě nebo při grilování na zahradě. Jsou to chvíle, kdy nás nápoj zahřál. No řekněte sami. Nebyli jste více překvapeni, když jste ochutnali grog namísto z tuzemáku se základem ze Staré žitné myslivecké a nebo v prestižním baru jste si objednali místo irské whiskey myslivce? Co je však důležitější, že to byly a vždycky jsou chvíle, kdy nám bylo dobře, chvíle, kde panuje nezištnost, kde se cítíte dobře, protože najednou pominou rozdíly mezi tím, kdo má jaké vzdělání, povolání, majetek. Jsou to vzácné chvíle, kdy nevnímáme nic jiného než dobrou náladu, žertování, teplo přátelského rozhovoru, jsou to chvíle, kdy nám je prostě dobře. Na Starou žitnou mysliveckou se můžete spolehnout. Spojuje i to, co je zdánlivě nespojitelné. Tak „Na zdraví!“, teda pardon „Na žito!“.

více informací

Míchání umění přetrvávající generace

Míchané nápoje získávají stále větší oblibu. Stará žitná myslivecká reserve je díky žitnému destilátu vyhledávaným nápojem pro přípravu míchaných drinků, které se hodí k nejrozmanitějším příležitostem. Může být kombinována s nejrůznějšími ingrediencemi, jinými alkoholickými nebo nealkoholickými nápoji. A výsledek?

Ideální prožitek se poté skrývá v servisu na kostkách ledu, při němž nejlépe vynikne ona strhující jemnost prémiové řady Staré žitné myslivecké Reserve. Působení ledu totiž podobně jako u některých whisky rozkapávaných vodou nebo servírovaných na ledu nijak negativně neovlivňuje chuťový profil. Díky svému charakteru, v němž se snoubí ovocná chuť s nádechem dřeva, se Stará žitná myslivecká reserve zcela jistě uplatní i v náročných míchaných nápojích v kombinaci s meruňkami či jablky.

více informací

VYDEJTE SE NA CESTU STARÉ ŽITNÉ MYSLIVECKÉ

Stará žitná myslivecká je zcela unikátním českým produktem s bohatou historií. To, co ji odlišuje od všech ostatních alkoholických nápojů, je její jemná chuť a ovocné tóny harmonicky skloubené s vanilkou.

více informací

Zrození legendy Staré žitné myslivecké

Stará žitná myslivecká patří k tradičním českým, po dlouhá desetiletí, oblíbeným nápojům. Říká se, že historie tzv. „české whisky“ sahá až do 16. století.

více informací