Příběh značky

Zrození legendy Staré žitné myslivecké

O legendu Staré žitné myslivecké se nezasloužil jeden, ale hned tři muži – tři správci majetku. Nejprve Vilém II. z Pernštejna, který v roce 1518 udělil právo várečné majiteli domu U Zeleného stromu a dal tak vzniknout  již více jak 500 let trvající tradici výroby lihovin. U zrodu a rozvoje samotné Staré žitné myslivecké pak stál úspěšný podnikatel Luis Eckelmann a také prostějovský průkopník v pálení žitných destilátů Jakub Vojáček.

Jejich odkaz se spojuje v příběhu Staré žitné myslivecké. Každý správce majetku přispěl svým osobním dílem ke zvyšování kvality unikátního destilátu. Výjimkou nebyl ani Jakub Vojáček. Pokrokový muž žitnou pálenku vyráběl novou technikou ve zdokonalených destilačních aparaturách. Ale až náhodné setkání se zcestovalým podnikatelem a vášnivým lovcem Luisem Eckelmannem přineslo rozšíření originální receptury Staré žitné myslivecké po celém Českém království. Ten začal originální destilát nakládat na základě svých zkušeností ze Skotska do dřevěných sudů a vyrábět jej ve „velkém“ v nově vybudovaném lihovaru v Krásném Březně. Nápoj se nejprve jmenoval Alter Korn, neboli Stará žitná, a už od svých počátků měl na lahvích vyobrazeného muže v zelené kamizole a klobouku.

V současné době se vyrábí český originál v legendární Palírně U Zeleného stromu v Prostějově, která je nejstarší palírnou v Evropě s nevídanou, více jak 500 let, trvající tradicí žitných destilátů.

Vydejte se na cestu Staré žitné myslivecké

Stará žitná myslivecká je zcela unikátním českým produktem s bohatou historií již ze 16.  století. V roce 1847 se rozšířila výroba této speciality v nově vybudovaném lihovaru v Krásném Březně a od této doby díky větší kapacitě výroby pronikl nápoj i za hranice Čech. Všude, kde se nápoj objevil, tak předčil vaše očekávání. Překvapí vás její výjimečně jemná chuť a osloví vás velkoryse ušlechtilá ovocná vůně.

To, co ji odlišuje od všech ostatních alkoholických nápojů, je její dlouhotrvající jemná chuť a ovocné tóny harmonicky skloubené
s vanilkou. Vždy se jí říkalo „česká žitná“. Ušlechtilý žitný destilát, průzračná voda, zrání v dubových sudech, bohatá tradice a v současnosti i fakt, že se vyrábí v nejstarší evropské palírně s více jak 500letou tradicí pálení žitných destilátů.

Za touto chutí a vůní stojí skuteční lidé z výroby. Receptura Staré žitné myslivecké je stále pečlivě střeženým tajemstvím, které do detailů znají pouze tři lidé. Jedním z nich je i náš master blender (vrchní palírník) Roman Petruš. Ten každý den kontroluje probíhající proces zrání a kvalitu ojedinělé kombinace pečlivě vybíraných ingrediencí. Ty jsou po staletí smíchávány ve stále stejném poměru a za dodržování stejného výrobního postupu. Ačkoli i při výrobě Staré žitné myslivecké se technologie modernizují, jedno však zůstává stejné. Tím je vášeň a láska k tomuto nápoji, která je otiskována do každé kapky, každé její součásti.

Podle délky zrání v dubových sudech se rozlišují jednotlivé výrobky pod značkou Stará žitná myslivecká. Legendární Stará žitná myslivecká zraje jeden rok.

První čtyři roky uzrává do jemnosti a ovocné chuti RESERVE (4 YO) a pouze žitné destiláty z nejlepších sudů podle předpisu 4 + 3, dozrávají další tři roky čímž nabývá whisky SELECTION na komplexitě a plně se rozvine její jedinečnost. Produkt Single Barrel čeká osm let na ruční lahvování.

V současné době v prostějovských sklepích čekají na svoji premiéru další výjimečné limitované edice žitných destilátů, které se liší nejen délkou zrání ale i typem sudu např. po bourbonu, po sherry nebo i po rumu.

Život plný inspirace

Oblibu Staré žitné myslivecké za celou dobu existence její výroby potvrzují nejen statistiky, kdy se ročně vyprodukuje kolem tří milionů lahví, ale i fakt, že mnohokráte zazářila po boku význačných osobností a stala se součástí české kinematografie.

Je nápojem, který po generace spojuje a utužuje přátelství vyzrálých mužů. Je to specialita, která se pije při slavnostních příležitostech, ale také jen tak, když se chceme bavit a užívat si, sdílet čas    s přáteli. Nejednomu z nás vyvstanou ve vzpomínkách příjemné chvíle, u kterých byla přítomna stará známá myslivecká. Bez ní se neobejde žádná mužská záležitost.

Nezáleží na tom, zda to bylo, když jsme sjížděli vodu, popíjeli drinky s přáteli na chatě nebo při grilování na zahradě. Jsou to chvíle, kdy nás nápoj zahřál. No řekněte sami. Nebyli jste více překvapeni, když jste ochutnali grog namísto z tuzemáku se základem ze Staré žitné myslivecké a nebo v prestižním baru jste si objednali místo irské whiskey myslivce? Co je však důležitější, že to byly a vždycky jsou chvíle, kdy nám bylo dobře, chvíle, kde panuje nezištnost, kde se cítíte dobře, protože najednou pominou rozdíly mezi tím, kdo má jaké vzdělání, povolání, majetek. Jsou to vzácné chvíle, kdy nevnímáme nic jiného než dobrou náladu, žertování, teplo přátelského rozhovoru, jsou to chvíle, kdy nám je prostě dobře. Na Starou žitnou mysliveckou se můžete spolehnout. Spojuje i to, co je zdánlivě nespojitelné. Tak „Na zdraví!“, teda pardon „Na žito!“.více